خرید باکس نشیمن حصیری قابل استفاده به عنوان میز جلو مبلی

بافتن حصیر ها و ساخت وسایل گوناگون جزو یکی از صنایع دستی کشور ایران طلقی می شود. در ادامه می خواهیم با شما عزیزان در رابطه با حصیرها، باکس حصیری و هر آنچه که مربوط به حصیر می باشد، با شما عزیزان قدری صحبت کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

خرید باکس نشیمن حصیری قابل استفاده به عنوان میز جلو مبلی

باکس نشیمن حصیری

باکس نشیمن حصیری ساختن وسایل و ابزار های حصیری در ایران زمین قدمت بسیار طولانی داشته است و اجداد ما ایرانی ها صدها هزار سال پیش به بافتن وسایل حصیری مشغول بوده اند. آن ها از این طرق امرار معاش می کردند و وسایل مورد نیاز خانه های خود را تامین می نمودند‌.

ساخت و تولید این صنایع دستی بسیار زیبا و خلاقانه همچنان هم در خیلی از شهرها و روستاهای ایران ادامه دارد و علاقه مندان زیادی را در داخل و حتی خارج از کشور به خود جذب کرده اند.

حصیر بافی در ایران جالب است که جزو صنایع دستی یک شهر به خصوص نمی باشد و در واقع چندین شهر سیستان و پلوچستان و علاوه بر آن در شهرهای واقع در شمال کشور نیز صنعت تولید بافتن حصیر به صورت شرکتی و یا خانگی در حال حاضر وجود دارد.

تفاوت حصیرهای شمالی و بلوچی اکثرا در نوع حصیر به کار رفته است و در واقع تمام این شهرها سالیانه تعداد زیادی سبد، فرش، پرده، زنبیل و … از نوع حصیر را می بافند و به فروش می گذارند.

برای مثال حصیری که مردم سیستان و بلوچستان از آن برای ساخت انواع وسایل حصیری به کار می برند، از جنس برگ درخت خرمایی است که آن را خشک کرده و سپس به عنوان ریسه های حصیر برای بافتن وسیله ای حصیری استفاده می کنند‌.

شاید شما هم حصیر هایی را دیده باشید که رنگ های جذاب و خوش رنگی را دارند. در واقع رنگ اصلی خود حصیر همان طور که اکثر غریب به یقین شما عزیزان در رابطه با آن می دانید، کرم رنگ می باشد. رنگ هایی که بر روی یک سری از وسایل حصیری وجود دارد به خاطر رنگ آمیزی ریسه های حصیر از قبل می باشد.

برخی از این رنگ هایی که استفاده می شود، مصنوعی و شیمیایی است. اما جالب است بدانید که برخی از بافنده های علاقه ای به رنگ های شیمیایی و کارخانه ای نداشته و خودشان مطابق با دستورات رنگ آمیزی با میوه ها و رنگ های طبیعی که دستورشان را از هزاران سال پیش می دانند، استفاده می کنند. در نتیجه محصولاتی که پدید می آورند تماما طبیعی بوده و ارزش بسیار بالاتری را نیز خواهند داشت.

یک سری دیگر از هنرمندان مشغول به این کار بر روی حصیر هایی که می بافند، طبق الگوهایی زیبا و مجذوب کننده به گلدوزی روی حصیر هایشان می پردازند که این امر موجب افزایش زیبایی کار هنری که انجام داده اند خواهد شد.

صنایع دستی در کشورمان برای افزایش رونق اقتصادی کشور امری بسیار ضروری است.

دلیل اولی که بسیار اهمیت ویژه ای دارد؛ این است که توریست های خارجی حین گردشگری در مناطق مختلف ایران، علاقه ی بسیار زیادی به خرید و داشتن محصولات دست ساز افراد بومی آن منطقه دارند و همین مسئله باعث تزریق دلار و ارز به داخل کشور می شود. و یا برخی از کارگاه های بزرگ ساخت صنایع دست در ایران با تولیدات انبوه وسایل ساخت دست، در نهایت موفق به صادر این محصولات به خارج از مرز های کشور می شوند که نتیجه ی آن هم همانند مثال ذکر شده ی فوق خواهد بود‌.

دلیل دیگر کاهش روند بیکاری در میان مردمان بومی و حتی افراد غیر بومی خواهد شد‌. با تولید کارگاه های تولید صنایع دستی افراد زیادی جذب بازار کار خواهند شد که همین امر در نهایت منجر به رشد زیاد اقتصاد کشور خواهد شد.

پس اهمیت به صنایع دستی، ایجاد کارگاه های تولیدی، شرایط آموزش تولید صنایع دستی بومی کشور خودمان به جوانان پرشور و تلاشگر و همین طور قرار دادن مقداری بودجه کشور برای ایجاد چنین زیر ساخت های مهمی برای تمامی مسئولین و دست اندر کاران نظام جمهوری اسلامی ایران امری ضروری به حساب خواهد آمد.

دیگر محصول زیبا و کار آمدی که موضوع اصلی گفت و گوی ما نیز هست، باکس نشیمن حصیری می باشد. باکس های نشیمن حصیری اصولا از چوب های محکم، پلاستیک های پر استحکام و یا حتی فلزات در زیر سازیشان استفاده می شود. بعد از آن بر روی چوب ساخته شده حصیر هایی را با شکل و شمایل زیبا بافته و بر روی چوب نشیمن میچسبانند. درب رویی نشیمن را هم معمولا از چوب ساخته، دوباره بر روی آن حصیر قرار داده و یا به جای حصیر چرم، پارچه و پوست حیوانات قرار می دهند.

از باکس نشیمن استفاده های گوناگونی می توان کرد. به عنوان مثال برخی از افراد لباس های تاه نشده و یا وسایل خود را داخل باکس حصیری گذاشته و در گوشه ی اتاق قرار می دهند.

و یا به عنوان میز جلوی مبل برای پذیرایی مهمانان از آن استفاده نمود. همچنین می توان از باکس حصیری برای نشستن نیز بهره برد. البته باید توجه کرد که اغلب باکس های حصیری تحمل وزن های بالا را ندارند و ممکن است با نشستن شما به راحتی شکسته بشوند‌.

شما می توانید باکس های حصیری را از بازارچه های مخصوص به شهرهای ذکر شده ای که در بالا بدان پرداختیم خریداری کنید. علاوه بر بازارچه ها در این شهرها کارگاه های بزرگی مشغول ساخت محصولات حصیری به صورت انبوه می باشند و کافی است که این مناطق را در این شهر ها جست و جو کرده و به صورت مستقیم از خود تولید مد نظر اقدام به خرید کنید.

اگر نمی توانید به صورت حضوری به این شهرها سفر کنید، گزینه ی راحت و در دسترس تر خرید آنلاین از طریق وبسایت هایی است که به فروش این قبیل از محصولات بومی می پردازند‌. علاوه بر آن اگر کمی تلاش کنید، می توانید این محصول دستی را نیز در شهر خود پیدا کنید‌.

تمام آن چه در این مطالب گفته شد، اندک اطلاعاتی بود که می توانستیم در رابطه با حصیر و صنایع دستی بومی ایران برای شما دوست دار علم نشر دهیم‌‌. امید است شما عزیزان با خواندن این مطالب اطلاعات مفید، هر چند کم را توانسته باشید به گنجینه ی گهر بار معلومات خود افزوده باشید و از آن بهره ی لازم را ببرید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما